Ako funguje rekuperačný ventilátor?
Vetranie je potrebné vo všetkých typoch miestností vo vašej domácnosti. Výmena vzduchu však zvyčajne znamená stratu značného množstva tepla, ktorého výroba je v súčasnosti čoraz drahšia, bez ohľadu na to, ako sa teplo vyrába. Preto je dobré používať vo vašom dome rekuperačné vetranie, ktoré vám umožní získať späť veľkú časť tepelnej energie, ktorá by sa inak vyhodila mimo budovy. Rekuperácia tepla z vetrania by sa dnes mala stať štandardom a oplatí sa vám ju využiť, aby ste znížili svoje účty za vykurovanie a podporili dôležité a dnes dokonca nevyhnutné ekologické opatrenia. Zistite najdôležitejšie informácie o rekuperácii teplého vzduchu pomocou špeciálnych nástenných ventilátorov.
O čom je mechanická ventilácia s rekuperáciou?
Ako teda môžete zabezpečiť rekuperáciu tepla z vetracieho vzduchu? Musíte využiť výhody mechanického vetrania s rekuperáciou, t. j. s rekuperáciou tepla. Tento typ vetrania sa niekedy označuje aj ako prívodné a odvodné vetranie. Tento typ mechanického vetracieho systému má vo svojej konštrukcii rekuperátor s výmenníkom tepla, ktorý zabezpečuje spätné získavanie teplého vzduchu vyvedeného mimo budovy.
Použitý vzduch, ktorý prúdi okolo alebo stredom takéhoto výmenníka tepla, odovzdáva veľkú časť svojej tepelnej energie, ktorá sa potom odovzdáva čerstvému vzduchu nasávaného zvonku. Výmeníky sú najčastejšie keramické prvky, pretože tento materiál má veľmi vysokú tepelnú kapacitu, čo je v tomto prípade kľúčová vlastnosť. Okrem ohrevu čerstvý vzduch zvyčajne prechádza aj cez filter alebo sadu filtrov, ktoré ho ďalej čistia a zabezpečujú odstránenie výparov alebo prachu, ktoré sú v menšom či väčšom množstve všade v krajine prítomné vo vzduchu. Týmto pomerne jednoduchým spôsobom sa zabezpečuje rekuperácia tepla z vetrania.
Ako fungujú rekuperačné ventilátory?
Ventilátory s rekuperáciou tepla, ako aj nástenný ventilátor s rekuperáciou tepla, ako napr model HRV160, je spotrebič, pri ktorom je možná tzv. stenová rekuperácia, t. j. spätné získavanie tepla v stenovom výmenníku. Skladá sa z teleskopického ventilačného kanála, v ktorom je postupne zvonku umiestnený kryt, elektricky poháňaného obežného kolesa, ktoré núti prúdiť vzduch, filtra, keramického výmenníka tepla, ďalšieho filtra, nastaviteľného vnútorného kanála a vnútorného krytu. Takéto nástenné rekuperačné ventilátory môžu zvyčajne pracovať v 3 režimoch. Dva jednoduché režimy sú prívod čerstvého vzduchu do miestnosti a odvod použitého vzduchu mimo budovy. Najdôležitejší režim, ktorý by ste mali používať najčastejšie, je režim rekuperácie tepla. Pri tomto type prevádzky sa obe úlohy, odstraňovanie a prívod vzduchu, vykonávajú striedavo - každá v trvaní približne 1 minúty.
Pri vypúšťaní použitého vzduchu zostáva v rekuperátore až 90 % tepla a odovzdáva sa mu aj časť jeho vlhkosti. Keď sa režim zmení na nasávanie vonkajšieho vzduchu, studený vzduch prúdiaci cez výmenník odoberie teplo a už ohriaty a prefiltrovaný sa dostane do miestnosti. Nástenný ventilátor preto núti vzduch striedavo prúdiť medzi miestnosťou a priestorom, čo vedie k tomu, že v miestnosti je vždy čerstvý vzduch. Vo väčšine modelov môžete regulovať prevádzku ventilátora pomocou špeciálneho diaľkového ovládača, ktorý je súčasťou dodávky a ktorý vám umožňuje vybrať prevádzkový režim, ktorý v danom okamihu potrebujete, alebo ventilátor vypnúť.
Aké sú výhody rekuperačných ventilátorov?
Inštalácia vetrania s rekuperáciou tepla je otázkou financií aj ekológie. Hlavnou výhodou, ktorú vám rekuperačný nástenný ventilátor poskytuje, je samozrejme úspora nákladov na vykurovanie priestoru. Ceny vykurovania naďalej rastú bez ohľadu na to, či používate ústredné kúrenie, kotol na plyn, uhlie alebo pelety. Aj keď používate moderné vykurovacie systémy vybavené tepelnými čerpadlami alebo solárnymi termickými systémami, rekuperácia tepla z odsávaného vzduchu ešte viac zníži vaše náklady na vykurovanie.
Ak nainštalujete rekuperačný ventilátor, energetické straty pri vetraní sa znížia takmer o polovicu - zmena o niekoľko percent nižšej potreby tepla. Nástenný ventilátor s rekuperáciou tepla môžete nainštalovať do kuchyne alebo do akejkoľvek inej miestnosti vo vašom dome a všade bude dokonale plniť svoju dôležitú funkciu. Potrebný je len prístup k vonkajšej stene budovy, t. j. nástenná zásuvka.
Začnite teda šetriť svoje účty a používajte nástenné ventilátory s rekuperáciou tepla všade, kde môžete. Takéto konanie má okrem pozitívnych finančných účinkov aj rovnako dôležitý environmentálny rozmer, ktorý je dôležitý pre vás aj pre budúce generácie.