Akým chybám by ste sa mali vyhnúť pri inštalácii bezdrôtového zvončeka?
Vývoj technológií vytvára čoraz modernejšie riešenia, ktoré vám uľahčia život a zvýšia jeho bezpečnosť. Jedným z príkladov je bezdrôtové zvončeky pre bránkové dvere s kamerou a ovládaním hlasitosti. Dobrý bezdrôtový zvonček sa veľmi ľahko inštaluje, ale možno sa dopustiť niektorých chýb, ktoré môžu narušiť jeho správne fungovanie. Ktorý bezdrôtový zvonček si vybrať a aké chyby nerobiť pri jeho inštalácii a nastavovaní?
Ako vybrať správny bezdrôtový zvonček pre vašu bránu?
Bezdrôtový zvonček na vonkajšiu bránu je funkčné a moderné riešenie, ktoré nevyžaduje elektrickú inštaláciu. Stojí samozrejme o niečo viac ako klasický model, ale oplatí sa zaň viac zaplatiť - predovšetkým pre pohodlie. Zvon by mal byť vždy prispôsobený technickým podmienkam nehnuteľnosti a domu a mali by ste zohľadniť aj svoje potreby. Rozdiely medzi modelmi sa týkajú rozsahu, typu napájania, výkonu alebo funkčnosti. Je potrebné rozlišovať medzi zvončekmi na batérie, bezbatériovými zvončekmi, zvončekmi na diaľkové ovládanie a zvončekmi s kamerou. Za zmienku stoja aj ďalšie funkcie.
Upozorňujeme, že ide o vonkajší bezdrôtový zvonček, preto je najlepšie vybrať si vodotesný bezdrôtový zvonček. Väčšina má vodotesný štandard IP44. Nie je to však najvyššia úroveň a stojí za to pokúsiť sa o ešte vyššiu úroveň alebo zabezpečiť primerané krytie pred dažďom. Za zmienku stoja aj ďalšie funkcie, ako je ovládanie hlasitosti, výber melódie alebo svetelné signály. Táto funkcia je užitočná, ak je potrebné stlmiť zvonenie alebo pre nepočujúce osoby.
Ako vybrať správny model zvončeka pre vašu bránu?
Existuje niekoľko typov bezdrôtových zvončekov. Ktorý z nich je najlepší, závisí od vzdialenosti od bránky k domu a vašich potrieb. Rozlišujú sa tieto modely zvonov:
- bezdrôtový zvonček s veľkým dosahom - zvon sa skladá z vysielača a prijímača a dosah je maximálna vzdialenosť, v akej sa od seba môžu nachádzať. Rozsah zvončeka ovplyvňuje jeho správnu funkciu a navyše aj jeho spoľahlivosť. Najatraktívnejšie zvony majú dosah len niekoľko metrov. Tie stredne drahé už môžu mať dosah niekoľko desiatok metrov. 100 m je už štandardom. Najdrahšie a najmodernejšie majú dosah niekoľko stoviek metrov.
- zvonček na batérie - funguje bezdrôtovo a len prijímač doma musí byť pripojený k elektrickej sieti. Vyžaduje si však samostatný nákup a výmenu batérie, ak sa samozrejme nerozhodnete pre nabíjateľnú batériu, ktorú môžete vybrať a dobiť.
- zvonček bez batérií - je drahšie, ale oveľa pohodlnejšie riešenie ako zvonček na batérie. Funguje tak, že premieňa mechanickú energiu na elektrickú. Stlačením zvončeka sa prenesie určitá kinetická energia, ktorá sa premení na elektrický impulz a vysielač vyšle signál do prijímača. Takýto zvon s dosahom do 100 m stojí približne. 100-200 PLN, teda relatívne lacno.
Aké sú najčastejšie chyby pri inštalácii bezdrôtového zvončeka?
Montáž bezdrôtového zvončeka je veľmi jednoduchá. Stačí postupovať podľa pokynov. Vysielač by mal byť namontovaný v blízkosti bránky a prijímač v dome, kde musí byť pripojený ku kontaktu. Montáž môže byť invazívna a neinvazívna. Neinvazívny je najjednoduchší, pretože sa používa montážna páska. Na druhej strane, invazívne si vyžaduje vŕtanie otvorov a inštaláciu pomocou hmoždiniek.
Aké chyby sa môžu vyskytnúť? Najčastejšie je vzdialenosť medzi prvkami príliš veľká. Nesmiete prekročiť rozsah, ktorý má zvonček. Okrem toho je častou chybou inštalácia na miestach, kde sú prekážky - hrubé steny alebo kovové dvere. Pred trvalou inštaláciou je najlepšie otestovať dosah a prevádzku zvončeka. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby bol vysielač chránený pred dažďom. Nedostatočná ochrana môže spôsobiť poruchu v prípade nedostatočnej hydroizolácie.
Prečo nefunguje bezdrôtový zvonček? - Čo treba skontrolovať?
Po inštalácii je potrebné zvonček aktivovať a nakonfigurovať. Výber melódie a hlasitosti nie je všetko. Aby zvonček správne fungoval, vysielač a prijímač musia byť spárované, aby prijímač mohol prijímať signál.
Párovanie možno vykonať výberom melódie. Keď sa prijímač rozsvieti a zazvoní na potvrdenie uloženia nastavenej melódie, zariadenia sú spárované. Príležitostne môže dôjsť k náhodnému vznieteniu zariadenia. Potom sa musia opäť spárovať.
Aké chyby sa môžu vyskytnúť? Nastavenie príliš hlasnej alebo príliš tichej melódie. Preto sa odporúča najprv pripojiť prijímač doma a potom spárovať zariadenia a vyskúšať nastavenia, aby ste sa pred trvalou montážou vysielača na bránku uistili, že je správne.