Prečo je čistenie a údržba vzduchových kanálov dôležité pre zdravie a účinnosť ventilačného systému?
Väčšina vecí funguje lepšie, keď sú čisté, ale čistenie a údržba ventilačného systému je mimoriadne dôležitá. Ak to nebudete robiť pravidelne, môžete ohroziť svoje zdravie a výrazne znížiť účinnosť vetrania v priestoroch.
Je čistenie vzduchových kanálov dôležité pre zdravie?
Ventilačný kanál je miesto, ktoré pri používaní akýchkoľvek priestorov nevidíme zvnútra. To znamená, že sa v ňom môžu hromadiť nečistoty alebo iný druh odpadu. Na takomto mieste sa potom môžu objaviť rôzne druhy húb, plesní alebo baktérií. Niektoré z ich druhov a typov môžu byť veľmi škodlivé pre zdravie každého človeka. Preto je pravidelné čistenie ventilačných kanálov absolútne nevyhnutné.
Ako znečisťujúce látky ovplyvňujú kvalitu vzduchu v interiéri?
Znečisťujúce látky, ktoré sa dostanú do vzduchovodu a hromadia sa v ňom, výrazne znižujú kvalitu vzduchu. Kvalita, ktorú vnímate bezprostredne, t. j. v miestnosti môže byť cítiť zatuchnutý alebo hnilobný zápach, aj kvalita zdravotná, pretože s týmto zápachom prichádzajú nebezpečné baktérie, huby alebo plesne. Ak sa kanalizácia znečistí alebo dokonca osídli živočíchmi, ktorými môžu byť vtáky, hmyz alebo malé hlodavce, môžu sa v nej objaviť veľmi nebezpečné vírusy.
Dôsledky znečistenia pre alergikov a astmatikov
Kvalita vzduchu v interiéri je veľmi dôležitá pre každého, kto trpí rôznymi druhmi alergií alebo má astmu. Dve veci sú tu najdôležitejšie, a to filtrácia vzduchu nasávaného zvonku a účinné odstraňovanie tohto použitého vzduchu. Ak jeden z týchto prvkov nefunguje, vo vzduchu sa neustále nachádza veľké množstvo alergénov.
Riziko rastu húb, plesní a baktérií v znečistenej kanalizácii
Akékoľvek nečistoty, ktoré sa usadzujú na stenách ventilačných kanálov, znamenajú, že sa v tejto oblasti môže hromadiť vlhkosť. A to zase znamená, že sa v nich môžu vyvinúť veľmi nezdravé baktérie, huby alebo plesne.
Vplyv znečisťujúcich látok na výkon a účinnosť vetracieho systému
Ak je kontaminácia väčšia alebo ak sa v nej objavia plesne, môže to narušiť a spomaliť prúdenie vzduchu cez ventilačné potrubie. Tým sa výrazne zníži účinnosť gravitačného vetrania, zatiaľ čo pri mechanickom vetraní sa to do určitej miery kompenzuje zvýšením otáčok ventilátora a dĺžky prevádzky. Bude to však na úkor vyššej spotreby energie a vzniku ďalšieho hluku. Pri vysokom znečistení, a to aj v tomto prípade, sa nakoniec zníži množstvo dodávaného vzduchu.
Aké sú výhody pravidelnej údržby ventilačného systému?
Hlavnou výhodou je čistý vzduch bez baktérií. Ďalším prínosom pravidelného čistenia potrubia je zabezpečenie správneho prietoku, ktorý môže v prípade obmedzenia spôsobiť vyššie náklady na mechanické vetranie z dôvodu častejšej prevádzky ventilátorov. Pri gravitačnom vetraní sa do miestností jednoducho dostáva menej vzduchu, takže je v nich menej kyslíka a nepríjemné pachy pretrvávajú dlhšie. Ak teda zhrnieme, čistením vzduchových kanálov získate:
- čistý vzduch - bez húb, plesní, baktérií, vírusov a nepríjemných pachov;
- viac kyslíka v miestnostiach;
- rýchlejšie odstránenie zápachu (cigaretový dym, kuchynské pachy a podobne);
- úspory energie v prípade mechanicky podporovaného vetrania;
- menej hluku z bežiacich ventilátorov.
Úspory energie pri vykurovaní a vetraní môžete zvýšiť napríklad použitím vhodných radiátory zabezpečenie optimálnej prevádzky kotlov a iných vykurovacích zariadení.
Profesionálne čistenie a údržba vzduchových kanálov - čo potrebujete vedieť?
Znečisťujúce látky sú v ovzduší neustále prítomné, preto nie je možné zabezpečiť čistotu potrubia bez činnosti, akou je údržba ventilačného systému. Keďže čistenie vzduchovodov môže byť náročné, ak sú zložitejšie, je dobré, aby ste si vybrali spoločnosť so skúsenosťami a odborníkmi so skúsenosťami. Na mnohých miestach môže byť potrebné použiť zapustené kamery alebo roboty, ktoré sa môžu pohybovať v kábloch. Takéto zariadenie umožňuje vykonať kontrolu, ktorá by mala predchádzať akémukoľvek čisteniu vetracích kanálov. Až na základe toho viete, čo je potrebné urobiť a akú metódu použiť. Samotné čistenie môže byť mokré (účinnejšie, pretože sa používajú silné chemikálie) alebo suché. Po ukončení prác by sa mala vykonať aj kontrola, či bolo znečistenie odstránené.
Iba údržba vášho vetracieho systému pomocou takýchto profesionálnych postupov zaručí, že kvalita vzduchu vo vašom interiéri bude dokonalá a že si zachováte svoje zdravie.